překážkový sed

Strečink pochází z abglického slova “STRETCH” a ve zjednodušeném překladu znamená protahování. Jedná se o účinnou metodu, která umí přirozeně a šetrně připravit svaly na zvýšenou zátěž, anebo také na obyčejné fungování našeho těla. Strečinkové cviky nejsou určeny pouze pro sportovce, ale zároveň jsou vhodným a časově nenáročným cvičením pro každého, kdo si chce uchovat svůj pohybový aparát co nejdéle v dobrém stavu. Postupem času se naše svaly vlivem sportovních aktivit a stárnutí zkracují, snižuje se jejich pružnost a důsledkem je obecně svalová tuhost. Právě proto je důležité se občas protáhnout a udržovat tak svaly v optimální kondici. Vždy je potřeba si uvědomit, že svaly je vhdné protahovat, když jsou zahřáté, abychom dosáhli co největší efektivity strečinku. Sval by měl být při protahování uvolněný a měli bychom rovnoměrně působit na celé svalové vlákno do mírného svalového tonusu. Nadměrná síla při protahovacím cviku může vést i k ruptuře svalových vláken. Zde jednoznačně platí: “méně je více”.

Existují 2 základní typy strečinku – statický a dynamický.

Dynamický strečink se používá pouze před tréninkem v rámci rozcvičení, prokrvení a připravení na sportovný výkon. Principem tohoto strečinku jsou dynamické pohyby, při kterých se mění svalový rozsah. Dochází tedy ke svalové kontrakci – natažení a smrštení svalového vlákna. Díky tomutu princicpu se sval protáhne a zároveň velmi dobře prokrví, jelikož nedojde k uzavžení kapilár, které regulují průtok krve ve svalu.

Statický strečink se naopak použivá po sportovním výkonu nebo v rámci samostatného protažení. Principem je zde statické zatížení svalu po delší časový úsek, při kterém se sval uvolňuje a zvyšuje se tak jeho rozsah. V případě, že svaly protahujeme po tréninku, tak stačí v jedné protahovací poloze vydržet cca 5 až 10 sekund. Svaly se tak nepatrně uvolní, navrátí se do původního stavu a dojde k jejich krátkodobé relaxaci. Delší doba protažení ihned po sportovním výkonu není vhodná. Při statickém strečinku za účelem zvýšení rozsahu se v jedné poloze doporučuje vydržet alespoň 30 sekund. Často se při tomto typu strečinku také využívá technika zvaná postizometrická relaxace.

K čemu je vhodný strečink?

  • udržuje pružnost svalů a šlach
  • vede ke správnému držení těla
  • předchází svalové nerovnováze
  • snižuje riziko tzv. tupých poranění – natrhnutí svalů, šlach a svalových úponů
  • zlepšuje kloubní pohyblivost
  • snižuje tělesné napětí a uvolňuje celé tělo
  • udržování dobré tělesné i duševní kondice

Pokud byste chtěli kompletní ukázku strečinkových cviků, tak mě kontaktujte, popřípadě si se mnou domluvte osobní trénink.

protažení kyčelních flexorů protažení zadních stehnních svalů protažení kvadricepsu protažení krátkých adduktorů